Seznamte se s tóny pleti

Make-up není pro všechny klientky univerzální. Stejná barva bude vypadat úplně jinak v závislosti na barvě vlasů a očí, tvaru obličeje a tónu pleti.

Při permanentním make-upu pracujete se dvěma barevnými základy: tón pleti a pigmentová barva. Výsledek záleží na propojení těchto dvou barev. Pokud klientka již měla permanentní make-up dříve, bude tento již existující pigment v pleti ovlivňovat konečnou barvu také.

Tón pleti však ovlivňují další faktory. Například, jak se klientka opaluje, jestli používá lokálně aplikované léky a jiné problémy s pokožkou. Pointa je v tom, že tón pleti je důležitější, než se nám na první pohled může zdát!

Odstíny pleti

Tón pleti je studený a teplý. Kromě tónu berte v úvahu, zda je pokožka mastná nebo suchá, jak snadno se opaluje a jak s ní interagují (vzájemně působí) barva vlasů a očí.

Studené tóny pleti mají porcelánový vzhled s fialkovým tónem kolem očí. Studený odstín pokožky se někdy může jevit jako průsvitný se slonovinově zabarveným vzhledem a modrým tónem kolem očí. Skandinávští a keltští klienti mají tendenci k tomuto typ pleti.

Ruměné zabarvení vypadá růžově nebo béžově. O této pleti lze říct „mající zdravou barvu“. Tento tón pleti je běžný u kavkazských a středoevropských klientů.

Olivová pokožka se jeví jako zlatá bronzová a obvykleji mají ženy se středně nebo tmavě hnědými vlasy. Tento odstín pleti se vyskytuje u středomořských, jihoevropských a jihoamerických klientek.

Nažloutlá nebo slonovinová pleť je častá u asijského a blízkovýchodního obyvatelstva.

Hnědá kůže má studené podtóny s bronzově teplým nádechem. Tento tón pleti najdete u afrických a afro amerických klientek.

A nakonec extrémní tóny pletí, jak velmi tmavě hnědé nebo naopak bílé, mající chladný tón s modrými až fialovými podtóny.

Určení typu pleti podle Fitzpatrickovy škály:

Barva očí

Světle modrá, světle šedá nebo světle zelená = 0
Modrá, šedá nebo zelená = 1
Oříšková nebo světle hnědá = 2
Tmavě hnědá = 3
Nahnědlá černá = 4

 

Přirozená barva vlasů

Červená nebo světlá blondýnka = 0
Blond = 1
Tmavě blond nebo světle hnědá = 2
Tmavě hnědá = 3
Černá = 4

Přirozená barva pleti (před opálením)

Slonovinově bílá = 0
Světlá nebo bledá = 1
Světlá až béžová, se zlatým podtónem = 2
Olivová nebo světle hnědá = 3
Tmavě hnědá nebo černá = 4

Kolik pih se vyskytuje na neexponovaných částech kůže

Mnoho = 0
Několik = 1
Pár = 2
Velmi málo = 3
Žádné = 4

Jak pokožka reaguje na slunce

Vždy se spálí (puchýře, loupe se) = 0
Často se spálí (puchýře, loupe se) = 1
Spálí se mírně = 2
Spálí se zřídka = 3
Nikdy se nespálí = 4

Docílí kůže opálení

Nikdy, vždycky se spálí = 0
Zřídka = 1
Někdy = 2
Často = 3
Vždy = 4

Jak dobře se kůže opálí

Vůbec ne, nebo jen velmi málo = 0
Lehce = 1
Mírně = 2
Hluboko = 3
Kůže je přirozeně tmavá = 4

Jak citlivá je tvář na slunce

Velmi citlivá = 0
Citlivá = 1 bod
Normální = 2
Odolná = 3
Velmi odolná (nikdy neměla problém) = 4

Celkové skóre

 

Výsledek

  • Typ I (0-6 bodů) – Porcelánově bledá až průsvitná pleť, pihy, blond nebo zrzavé vlasy, modré oči. Velmi citlivá na slunce. Vždy se spálí, nikdy se neopálí.
  • Typ II (7-13 bodů) - Světlá pleť s béžovými podtóny, blond nebo zrzavé vlasy, modré, zelené nebo hnědé oči. Citlivá na slunce. Obvykle se spálí, opálí se minimálně.
  • Typ III (14-20 bodů) - Krémově světlá pleť s nádechem růžové, béžové nebo olivové, jakákoliv barva vlasů a očí, běžný typ. Pleť citlivá na slunce. Někdy se mírné spálí, opaluje se stejnoměrně.
  • Typ IV (21-27 bodů) - Mírné hnědá pleť, minimálně citlivá na slunce. Typický je středomořský olivový tón pokožky. Zřídka se spálí, opaluje se dobře.
  • Typ V (skóre 28-34) - Tmavě hnědá pleť, typy pleti obyvatel Středního východu nebo Latinskoameričtí obyvatelé. Velmi zřídka se spálí, opaluje se velmi snadno.
  • Typ VI (skóre 35+) - Hluboce pigmentovaná tmavě hnědá až černá pleť. Nikdy se nespálí, opaluje velmi snadno.
users.png  Fitzpatrickova škála
Vytisknout stránku Vytisknout stránku
0.0 0Hodnocení