Barvy na permanentní make-up

Po absolvování kurzu permanentního make upu stojí nově vyškolení specialisti zpravidla před úkoly najít vhodný přístroj, účinná anestetika, a to nejdůležitějši - výběr pigmentů.

Dobře vyškolená kosmetička rychle získá potřebné znalosti k provádění základních postupů. Nicméně bez kvalitních pigmentů speciálně vyrobených pro permanentní make-up nebudou výsledky nikdy uspokojivé. Je třeba si uvědomit, že spokojené klientky mohou udělat pro zajištění úspěchu daleko více než nejobratněji vypracovaný marketingový plán.

Problémy spojené s barvami při permanentním make-upu:

  • nežádoucí změny v barvě pigmentu
  • absorpce barev
  • alergické reakce
  • migrace pigmentových částic

arrowright.png Barvy pro permanentní makě-up jsou vyráběny převážně na bázi oxidů kovů, které poskytuji výrobcům širokou paletu barev na výběr. Formulace barev na obočí vychází hlavně z oxidů železa, Důsledkem přemíry oxidu železa v levnějších pigmentech je to, že pokud jsou implantovány do rtů nebo obočí, mohou během krátké doby vymizet nebo  změnít barvu - výrazně zrůžoví či zfialoví.

arrowright.png Dermální vrstva kůže je protkána cévami. Nepostradatelnou složkou krevního barviva hemoglobinu je železo. Pokud je oxid železa nebo nějaký jiný pigment implantován do kůže, dochází k vzájemnému působení přímo s hemoglobinem. Tělo, které vykonává své přirozené funkce a procesy, nerozlišuje zdali je železo v pigmentu odlišné od železa v krvi a přijímá část základu oxidu železitého krevními cévami. Dochází k absorpci barvy lidským tělem. Zbývající část kosmetické barvy se pak rozptýlí v dermální vrstvě buď tak, že zanechá slabě růžové zabarvení, nebo zmizí úplně.

arrowright.png Lidé s anamnézou alergické reakce na kovy by se měli poradit se svým lékařem dříve, než podstupí aplikaci permanentního make-upu. Kov je jedním ze známých alergenů a je dobré si v souvislosti s alergickou reakcí na kov uvědomit, že nemusí být způsobena pouze pigmentem, ale také jehlami, které jsou vyrobeny z kovu.

Výrobci barev pro trvalé líčení musí brát také v úvahu tu skutečnost, že tvář je vystavena působení slunce více než ostatní části těla. Z tohoto důvodu pigmenty musí být vyráběny tak, aby neobsahovaly látky, které zcitlivují kůži ke škodlivým účinkům slunečního záření. Pobyt na slunci by mohl vést k tzv.fototoxicitě a fotosenzibilizaci, což jsou reakce kůže na chemické látky, ke kterým dojde při působení světla.

arrowright.png Migrace pigmentových částic je jedním z přidružených rizik permanentního make-upu a jejím důsledkem je rozpití barvy kolem kontury. V inkoustech určených pro tetování je běžné, že částice pigmentu jsou amorfní, to znamená beztvaré. Některé z těchto částic jsou velmi drobné - 0,3 mikronů, tedy 10 - 20 krát menší než částice pigmentu oxidu železa. Takové ultra malé částečky mohou pak migrovat do okolních tkání.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku
5.0 4Hodnocení